Druk offsetowy

Offset, czyli druk offsetowy, to nic innego jak odmiana druku płaskiego. Obraz znajdujący się na płaskiej formie drukarskiej jest przenoszony na podłoże drukarskie. Wszystko dzieje się z wykorzystaniem cylindra pośredniego. Technika ta jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych.

Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

Druk offsetowy dzielimy na druk arkuszowy, zwojowy, coldset oraz heatset. Ten pierwszy charakteryzuje się podłożem z arkuszy. Farby wykorzystywane przy tej metodzie posiadają dużą lepkość, co przyczynia się do szybszego utrwalania i wsiąkania. W druku zwojowym rolę podłoża spełnia z kolei zwój, czyli lejne farby, które posiadają niską lepkość. Druk coldset posiada farbę, która wsiąka w papier, natomiast heatset farbę która odparowuje w wysokich temperaturach. Te dwie ostatnie metody są chętnie wykorzystywane w druku który obejmuje wysokie nakłady: dotyczy to przede wszystkim gazet jak i różnorodnych czasopism. W wypadku techniki headseat stosowana jest tylko w wydawnictwach szczycących się wyższą jakością jak i papierem: kredowanym czy kalandrowanym.

Technika wodna

Inną metodą wydruku offsetowego jest metoda wodna. Zanim się pojawiła wykorzystywano metodę bez użycia wody, z pomocą materiału nawilżającego. Technika ta charakteryzuje się roztworem nawilżającym, środkami utrzymującymi kwasowość jak i odpowiednią ilością farby i wody. Takie połączenie pozwala zyskać wyjątkowy druk, jakiego nie otrzymamy za pomocą żadnej innej metody.

Cechy druku offsetowego

Druk offsetowy to przede wszystkim malejąca cena wraz ze wzrostem nakładu. Jeśli zamawiamy więc wysokie nakłady, pojedynczy arkusz jest bardzo tani. Jednak przy bardzo niskich nakładach jego cena się zmienia, a sam druk offsetowy przestaje być opłacalny. Na jego miejsce wchodzi druk cyfrowy: koszty uruchomienia maszyn do produkcji są zbyt wysokie, a cała czynność jest zbyt czasochłonna. Druk offsetowy pozwala na drukowanie specjalnych kolorów, jakich możemy nie uzyskać z pomocą innych druków: srebro czy złoto. Ponadto, druk offsetowy może być wykonany na bardzo różnych podłożach: karton, folia czy papier. Jakość druku jest bardzo wysoka, a odpowiednio dobrane surowce pozwalają otrzymać produkt z wyższej półki. Jeśli więc zależy nam na względach estetycznych, druk ten możemy wykonać nawet przy małym nakładzie, jednak musimy pamiętać, że cena za pojedynczy wydruk grafiki może nas wtedy zaskoczyć.

Drukarnia offsetowa Grodzisk Mazowiecki https://www.drukarniasieradzki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *